زخم معده چیست؟و آزمایش آن چگونه است؟

زخم معده چیست؟

زخم معده نیز جزو یکی از درد‌های رایج و بسیار شایع در میان مردم است. زخمی باز که در سطحی داخلی معده و قسمت بالای روده کوچک ایجاد می گردد، زخم معده نامیده می شود.

علایم بیماری درد ناحیه فوقانی شکم و سوزش سردل، سوء هاضمه و وجود خون در مدفوع است. معمولاً درد مدت کوتاهی پس از مصرف غذا یا در زمان گرسنگی ایجاد می‌شود. عکس رادیوگرافی پس از بلع باریم و آندوسکوپی در تشخیص ممکن است مفید باشد. اکثر زخمها کوچک هستند (با قطر کمتر از ۲ سانتیمتر). پراکندگی زخمهای پپتیک معده معمولاً در آنتر (ابتدای معده) است.علل مختلفی برای زخم معده وجود دارد که عبارتند از؛ عفونت ناشی از نوعی باکتری و استفاده بیش از حد از مسکن ها (ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن سدیم و…).

(زخم معده باید توسط پزشک مجرب تشخیص داده شود.)

 

ممکن است برای رد عفونت،آزمایش خون، مدفوع یا تنفس تجویز شود. در آزمایش تنفس، از شما خواسته میشود یک مایع بیرنگ را نوشیده و در یک کیسه که بعدا مهروموم میشود ، تنفس کنید. در صورت وجود هلیکوباکتر پیلوری ، نمونه تنفس نسبت به حالت نرمال، سطوح کربن دی اکسید بالاتری خواهد داشت.

🔸آندوسکوپی (EGD): یک لوله نازک دارای نور از طریق دهان وارد معده و بخش نخستین روده کوچک میشود. این آزمایش برای بررسی زخم، خونریزی و هر گونه بافت نابهنجار استفاده میشود.که در کلینیک تخصصی مدیکو،با مدرنترین و بروزترین تجهیزات پزشکی،دوربینی بسیار کوچک و دقتی بسیار بالا این کار انجام این کار انجام میشود.

🔸بیوپسی اندوسکوپیک: بخشی از بافت معده برداشته شده و در آزمایشگاه آنالیز میشود.
درمان بر اساس علت زخم متفاوت است. اکثر زخم ها با تجویز دارو درمان میشوند اما در موارد نادر، انجام جراحی لازم است. احتمالا شخص باید بستری شده و با اندوسکوپی و تزریق داروهای وریدی تحت درمان فشرده قرار گیرید.

 

 

 

 

کلینیک داخلی و مرکز تشخیص درمانی گوارش و کبد مدیکو
——————————————
🔴مدیکو پلاس سنتر حامی سلامتی شماست…

 

۱۳۹۹-۷-۷ ۱۰:۰۴:۵۹ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه