آزمایشاتی که برای خانم ها الزامی است

/, مقالات/آزمایشاتی که برای خانم ها الزامی است

آزمایشاتی که برای خانم ها الزامی است 

۱- پاپ اسمیر و تست  HPV

با انجام پاپ اسمیر در فواصل منظم به راحتی می توان سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه تشخیص داد و حتی از بروز سرطان پیشگیری کرد. یکی از مهمترین علل زمینه ساز سرطان دهانه رحم و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  یا همان زگیل تناسلی است که این روزها شیوع زیادی پیدا کرده است.با نمونه گیری از دهانه رحم، انجام تست پاپ اسمیر وبه کمک روشPCR انواع ویروس با ریسک بالا و ریسک پایین قابل تشخیص خواهند بود.

۲- اندازگیری پروفایل چربی و ویتامین D5 و قند خون

پروفایل چربی شامل کلسترول، تری گلیسرید،H است. بالا بودن کلسترول بد (LDL) باعث انسداد عروق و ایجاد سکته مغزی و قلبی می شود. برای اندازگیری سطح چربی های خون باید حداقل ۱۲ ساعت ناشتا بود. دیابت در جامعه امروز بیماری بسیار شایعی است و با انجام آزمایش FBS یا قند ناشتا و در صورت لزوم قند دو ساعت بعد از صبحانه به راحتی قابل تشحیص است. اگر سطح قند خون ناشتا در دو نوبت جداگانه بیش از ۱۲۶ میلی گرم درصد باشد شخص به دیابت مبتلا است. در افراد دیابتیک با اندازگیری HbA1C یا به اصطلاح قند سه ماهه می توان به میانگین قند در ۳-۲ ماه گذشته پی برد. ویتامین D3 فرم فعال ویتامین D در بدن و مهم ترین ویتامین مورد نیاز انسان است که به راحتی با یک آزمایش ساده می توان به کمبود آن پی برد. کمبود این ویتامین منجربه بی خوابی، فراموشی، دردهای استخوانی، خستگی و مشکلات عصبی می گردد.

 

پاورقی۱) اعداد و آمار اشاره شده در این نوشته از منابع کلاسیک علمی استخراج شده و در موارد خاص با نظر پزشک معالج می تواند تغییر کند.

پاورقی۲) مطالب مورد اشاره در این نوشته به اختصار است و خوانندگان گرامی برای اطلاعات بیشتر می توانند به منابع علمی مراجعه کنند و یا از طریق Email مجاز به مدیکو پلاس سنتر سوالات خود را مطرح نمایند.­

دکتر فریبا شاه نظری(پاتولوژیست)

دسته‌ها

برچسب ها

آفرهای ویژه مدیکو پلاس سنتر

فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید

  2018-11-01T07:26:40+00:00

  بخشهای مدیکو

  اطلاعات تماس

  تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان، پلاک ۲۳۰۳

  Phone: ۸۸۱۹۰۹۴۹

  تازه ها