واریس مری چیست؟ تشخیص و درمان آن

مری لوله ای است که دهان را به معده وصل می کند. واریس مری عبارت است از رگ های خونی در مری که اغلب در افراد مبتلا به بیماری های کبدی جدی رخ می دهد.واریس مری چیست؟

مری لوله ای است که دهان را به معده وصل می کند. واریس مری عبارت است از رگ های خونی در مری که اغلب در افراد مبتلا به بیماری های کبدی جدی رخ می دهد.

علائم واریس مری:

واریس مری تا وقتی که به طور کامل شیوع پیدا نکند علامت ندارد. اما پس از ظاهر شدن علائم، یکی از نشانه های آن می تواند خون ریزی(استفراغ خونی مدفوع سیاه و قیر مانند مدفوع اسهال مانند) باشد.اگر شما نیز بیماری کبدی دارید و مبتلا به یکی از این نشانه ها شدید بهتر است هرچه سریعتر با آمبولانس تماس بگیرید. حتی بهتر است خودتان رانندگی نکنید.

راه تشخیص واریس مری:

برای تشخیص این بیماری از آندوسکوپی استفاده می‌شود که بلافاصله بعد از ثابت کردن شرایط بیمار انجام می‌شود. با توجه به نتایج آندوسکوپی روش‌‌‌‌‌‌‌ درمانی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود تمامی افراد مبتلا به سیروز می بایست تست آندوسکوپی فوقانی را برای بررسی واریس مری انجام دهند

در آندوسکوپی فوقانی پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر را از دهان به داخل مری می فرستد. این لوله دارای دوربین و نور بوده و به پزشک اجازه می دهد تا داخل مری، معده و بخشی از روده را مشاهده نماید.

گاهی اوقات پزشک آندوسکوپی را با استفاده از یک کپسول کوچک انجام می دهد. شما می بایست کپسول را قورت داده و به سمت راست دراز بکشید و هر سی ثانیه یکبار نیز آب بنوشید. کپسول تصاویری از مری و معده را به یک دستگاه خارجی ارسال می کند. سپس پزشک تصاویر را بررسی می کند تا اگر مشکلی وجود دارد تشخیص داده شود. اگر شخص مبتلا به سیروز باشد باید هر یک سال الی سه سال آندوسکوپی فوقانی را انجام دهد. در این صورت پزشک  بررسی خواهد کرد که آیا واریس جدید ایجاد شده است یا خیر

روش‌های درمانی:مری لوله ای است که دهان را به معده وصل می کند. واریس مری عبارت است از رگ های خونی در مری که اغلب در افراد مبتلا به بیماری های کبدی جدی رخ می دهد.

  1. داروهای کاهش دهنده فشار خون در سیاهرگ باب

  2. استفاده از نوار لاستیکی برای بستن سیاهرگ های دچار خونریزی

  3. داروهای کند کننده جریان خون به سیاهرگ باب

  4. منحرف کردن جریان خون از ورید باب به سمت دیگر

درمان‌های اول و دوم بیشتر برای جلوگیری از خونریزی واریس مری استفاده می‌شود. از روش‌های دوم، سوم و چهارم برای توقف خونریزی واریس مری استفاده می‌شود.

آیا می توان از واریس مری جلوگیری کرد؟

درمان بیماری های زمینه ای کبدی که سبب ایجاد سیروز می شود می تواند به جلوگیری از بروز واریس کمک نماید.

کلینیک گوارش و کبد مدیکو با پیشرفته ترین تجهیزات و مجرب ترین متخصصین از ابتدا همراه شما خواهد بود.

تلفن:

۰۲۱۸۶۰۸۱۴۹۸

۰۲۱۸۶۰۸۱۵۹۸

۰۲۱۸۶۰۸۱۶۹۸

همراه:

۰۹۹۰۵۳۲۳۲۲۶

۱۳۹۹-۸-۱۰ ۰۸:۱۹:۴۸ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه