علائم واریس پا چیست؟

ممکن است رگ های  واریسی هیچ دردی ایجاد نکننددر صورتی که بیمار علائم یا ناراحتی نداشته اما با این حال ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او می شود، در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. معمولا بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند.:

  • بزرگ و پیچیده شدن سیاهرگ ها

  • درد و گرفتگی آن ناحیه، مخصوصا پس از نشستن یا ایستادن

  • تورم ناحیه ای

  • احساس سنگینی و خستگی عضلانی

  • خارش در اطراف رگ

  • گرفتگی و درد عضلات

  • برخی زنان بدتر شدن علائم خود را در حین دوره قاعدگی تجربه می کنن

 

در صورتی که بیمار علائم یا ناراحتی نداشته اما با این حال ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او می شود. در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. معمولا بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند.

 

عوامل ایجاد واریس(رگ های عنکبوتی)در صورتی که بیمار علائم یا ناراحتی نداشته اما با این حال ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او می شود، در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. معمولا بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند.در صورتی که بیمار علائم یا ناراحتی نداشته اما با این حال ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او می شود، در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. معمولا بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند.

رگ ها، خون را از قلب به دیگر بافت ها و از بافت ها به قلب می برند. جهت بازگشت خون به قلب، رگ های پا باید بر خلاف نیروی جاذبه عمل کنند. انقباضات عضلانی در قسمت های پایینی پا به عنوان یک پمپ عمل کرده و به همراه دیواره های ارتجاعی وریدها، به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. هنگام حرکت خون به سمت قلب دریچه های کوچکی در سیاهرگ ها باز شده و برای جلوگیری از برگشت خون به عقب، بسته می شوند. اگر این دریچه های سیاهرگی درست عمل نکنند، موجب ایجاد واریس شده و خون در سیاهرگ می ماند و رگ را متورم می کند.

·       سن

همزمان با افزایش سن، رگ ها می توانند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و متورم شوند. همچنین، دریچه های موجود در گ ها ضعیف شده و به خونی که باید به سمت قلب حرکت کند اجازه می دهند تا به عقب برگردد.

·       بارداری

برخی زنان باردار به وریدهای واریسی دچار می شوند. بارداری سبب افزایش حجم خون در بدن می شود، اما جریان خون از پاها تا لگن را کاهش می دهد. این تغییر در گردش خون برایدر صورتی که بیمار علائم یا ناراحتی نداشته اما با این حال ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او می شود، در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. معمولا بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند. حمایت از رشد جنین طراحی شده است؛ اما با این حال می تواند یک عارضه جانبی نا خوشایند داشته باشد که به صورت رگ های متورم دیده می شود. رگ های واریسی ممکن است برای اولین بار در حین بارداری ظاهر شده و یا در صورت وجود، در اواخر دوره بارداری که رحم فشار بیشتری بر روی وریدهای پا اعمال می کند بدتر شوند. تغییر در هورمون ها مخصوصا در دوران بارداری می تواند نقشی در ابتلا به این عارضه داشته باشد. وریدهای واریسی که در دوران بارداری به وجود می آیند معمولا ۳ تا ۱۲ ماه پس از زایمان بدون درمان پزشکی رفع می شوند.

 

درمان رگ های عنکبوتی:

  • اسکلروتراپی

در این روش درمانی با تزریق مستقیم محلول نمک به درون ناحیه مبتلا، رگ‌های عنکبوتی از بین می‌رود. ممکن است برای چند روز این ناحیه حساس و کبود شود. ولی معمولا در عرض چند هفته کبودی از بین می‌رود. ممکن است به چند جلسه درمانی اسکلروتراپی نیاز باشد.

اگر چه بیشتر عوارض جانبی اسکلروتراپی جدی نیستند اما باز هم ممکن است در مدت زمان انجام درمان و پس از آن، واکنش‌های جسمانی خاصی در فرد مشاهده شود. استفاده از باندهای کشی برای چند روز یا پوشیدن جوراب‌های بلند کشی برای چند هفته می‌تواند به کاهش میزان عوارض جانبی درمان کمک کند.

  • لیزر واریس

در این روش نیز رگ‌های عنکبوتی از بین می‌روند و میزان درد آن هم با انجام روش اسکلروتراپی یکی است. به‌هرحال ممکن است روش درمانی لیزر برای درمان نواحی حساس مناسب باشد. البته افرادی که به محلول تزریقی در روش اسکلروتراپی حساسیت دارند هم می‌توانند این روش درمانی را انتخاب کنند.

معمولا پزشکان برای درمان، ترکیبی از دو روش درمانی اسکلروتراپی و لیزر را به کار می‌برند. اسکلروتراپی برای درمان قسمت‌های اصلی استفاده می‌شود و لیزر برای درمان نوک رگ.

(برای مشاوره در زمینه ی رگ های عنکبوتی و یا درمان واریس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. ۰۹۹۰۵۳۲۳۲۲۶_ ۰۲۱۸۶۰۸۱۴۹۸_۰۲۱۸۶۰۸۱۵۹۸_۰۲۱۸۶۰۸۱۶۹۸)

۱۳۹۹-۷-۱۴ ۰۹:۵۰:۵۳ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه