سرطان کولورکتال دومین سرطان کشنده!

بیماری سرطان کولورکتال چیست؟

زمانی که سلول‌های بدخیم یا سرطانی در روده بزرگ تشکیل شوند، سرطان ایجاد می‌شود. سرطان روده بزرگ به نام‌های سرطان کولون، سرطان کولون و رکتوم یا سرطان کولورکتال هم موسوم است.

علائم سرطان روده بزرگ

پولیپ‌ها و حتی سرطان کولون در مراحل اولیه پیدایش خود ممکن است علامت جدی و نشانه نگران‌کننده‌ای ایجاد نکنند و بیماری به‌طور بی سر و صدا پیش برود. نشزمانی که سلول‌های بدخیم یا سرطانی در روده بزرگ تشکیل شوند، سرطان ایجاد می‌شود. سرطان روده بزرگ به نام‌های سرطان کولون، سرطان کولون و رکتوم یا سرطان کولورکتال هم موسوم است.انه‌هایی وجود دارند که ممکن است در اثر سرطان روده بزرگ ایجاد شوند. در صورت مشاهده هر کدام از آن‌ها حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. این نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. خونریزی از مقعد: خون موجود در مدفوع می‌تواند رنگ مدفوع را سیاه کند و یا به صورت رگه‌های قرمز رنگ بر سطح مدفوع دیده شود.

 2. تغییر در عادات اجابت مزاج که بیش از ۶ هفته مداومت داشته باشد.

 3. یبوست یا اسهالی که پس از سن ۴۰ سالگی به وجود آمده و مداومت داشته باشد.

 4. کاهش وزن بدن به دلیل ناشناخته در هر سنی

 5. کم‌خونی و فقر آهن به دلیل ناشناخته

 6. درد و پیچش مبهم و پایدار در ناحیه پایین شکم

چه کسانى در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند؟

بسیاری از مردم آگاهی ندارند که به چه میزان در معرض خطر سرطان کولون هستند. هر عاملی که شانس شما را برای ابتلاء به یک بیماری افزایش دهد، عامل

 

خطر نامیده می‌شود که لازم است از آن‌ها اطلاع داشته باشید. این عوامل خطر برای سرطان کولون شامل موارد زیر هستند:زمانی که سلول‌های بدخیم یا سرطانی در روده بزرگ تشکیل شوند، سرطان ایجاد می‌شود. سرطان روده بزرگ به نام‌های سرطان کولون، سرطان کولون و رکتوم یا سرطان کولورکتال هم موسوم است.

 1. سن ۵۰ سال یا بیشتر

 2. سابقه داشتن پولیپ‌ در کولون

 3. سابقه سرطان کولون در بستگان درجه یک

 4. سابقه پولیپ پیش سرطانی کولون در بستگان درجه

 5. سابقه فردی بیماری‌های التهابی روده

 6. ژنتیک: زمینه وراثتی سرطان کولون به شکل‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به صورت سندروم پولیپوز ارثی و سرطان فامیلی غیرپولیپی کولون (سندرم لینچ) می‌باشند.

 7. شیوه زندگی ناسالم : مصرف دخانیات و مواد مخدر یا مشتقات آن ,نوشیدن الکل، تغذیه ناسالم (مصرف زیاد گوشت قرمز، غذاهای آماده یا فست فود، مصرف کم سبزی و میوه تازه) و کم‌تحرکی و چاقی, دیابت و کبد چرب.

راه های پیشگیری و درمان این سرطان

در حال حاضر سرطان روده بزرگ، دومین سرطان کشنده و سومین سرطان شایع در جهان است و اغلب در غربالگری توانسته‌اند بیش از ۴۰ درصد موارد مرگ ناشی از این سرطان را کاهش دهند! سنین بالای ۵۰ سال بروز می‌کند.سرطان کولون اختصاص به نژاد خاصی ندارد و تهدیدی برای سلامتی همه نژادهاست. اگرچه این بیماری در مردان کمی شایع‌تر از زنان است ولی واقعیت این است که مردان و همینطور زنان هر دو در معرض خطر سرطان کولون هستند.

سرطان کولون از معدود سرطان‌هایی است که با غربالگری، تشخیص زودرس و درمان بموقع می‌توان بطور قابل توجهی آن را کنترل کرد. سرطان کولون معمولاً در مراحل اولیه خود آرام و بدون سر و صدا پیش می‌رود و ممکن است در مراحل پیشرفته علامت ایجاد کند که در این حالت کنترل و درمان آن مشکل‌تر هم خواهد بود. بنابراین زمان طلایی برای انجام غربالگری این بیماری، مرحله قبل از پیدایش علایم است. همچنین تشخیص زود هنگام و برداشتن پولیپ‌های روده بزرگ، امری حیاتی در پیشگیری از این سرطان است.

روش های جراحی برای سرطان کولورکتال

پولیپکتومی: یک روشی است که در آن پولیپ ها(توده های ریزی که بر روی دیواره داخلی روده بزرگ رشد می کنند) به کمک و در جریان کولونوسکوپی برداشته می شوند، یعنی روشی که در آن یک وسیله خاص به نام کولونوسکوپ ، به داخل روده های بزرگ وارد می شود.

عمل برش و حذف موضعی: می توان برای درمان سرطان رکتوم (انتهایی ترین قسمت کولون) استفاده کرد. این روش شامل حذف توده سرطانی و قسمتی از بافت دیواره رکتوم است. این روش ممکن است که از طریق مقعدی (منفذ انتهایی راست روده) و یا از طریق ایجاد یک برش کوچک در ناحیه راست روده انجام شود. در این روش نیازی به انجام جراحی های بزرگ ناحیه شکمی نمی باشد.

عمل جراحی لاپاروسکوپی: برای انجام عمل لاپاراسکوپی، بین ۳ تا ۶ برش کوچک (۵ الی۱۰ میلیمتر) در ناحیه شکم ایجاد می شود. لاپاراسکوپ و دستگاه های مخصوص لاپاروسکوپی از طریق این برش های کوچک وارد ناحیه شکمی می شوند. سپس جراح توسط لاپاراسکوپ هدایت شده، تصاویری از اندام های دستگاه گوارش را در یک مانیتور تصویری بدست می آورد.

 

مرکز تشخیص درمان گوارش و کبد مدیکو، بهترین و مجهزترین اتاق عمل را برای انجام پروسیجرهای کولونوسکوپی و آندوسکوپی دارد. متخصصین گوارش و کبد مدیکو، از ابتدا همراه شما خواهند ماند..

 

کسانی که شاخص توده بدنی‌شان یا BMI آن ها حداقل ۲۷ باشد. کسانی که ۱۰ تا ۳۰ کیلو اضافه وزن دارند و نتوانسته اند با سایر روش های لاغری وزن از دست بدهند.کسانی که شاخص توده بدنی‌شان یا BMI آن ها حداقل ۲۷ باشد. کسانی که ۱۰ تا ۳۰ کیلو اضافه وزن دارند و نتوانسته اند با سایر روش های لاغری وزن از دست بدهند.

کلینیک داخلی و مرکز تشخیص درمانی گوارش و کبد مدیکو

تلفن:

۰۲۱۸۶۰۸۱۴۹۸

۰۲۱۸۶۰۸۱۵۹۸

۰۲۱۸۶۰۸۱۶۹۸

همراه:

۰۹۹۰۵۳۲۳۲۲۶

——————————————
🔴مدیکو پلاس سنتر حامی سلامتی شماست…

۱۳۹۹-۷-۵ ۱۲:۳۱:۱۹ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه