آندوسونوگرافی روشی نوین و اختصاصی برای بررسی پوشش و دیواره دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی و تشخیص و درمان بیماری های گوارش، مجاری صفراوی و سرطان های کبد و کارسینوما(رشد بدخیم سلول ها) است. اندوسونوگرافی، روشی تقریبا مشترک بین آندوسکوپی و سونوگرافی است که می توان در حین انجام اندوسونوگرافی و درون بینی، سونوگرافی اندام های کناری مجرای گوارش مانند مجرای صفراوی، پانکراس و گره های لنفاوی را نیز انجام داد. در واقع اندوسونوگرافی تمام ارگان های نزدیک به معده مانند اثنی عشر، مری، پانکراس لوزالمعده)، مجاری صفراوی و قسمت تحتانی رکتوم (راست روده) را می تواند اسکن و بررسی کند و چون از امواج مگاهرتز بالایی استفاده می کند، ضایعات بسیار جزیی و کوچک (تومورها و سنگ های مجاری صفراوی) که قبلا ممکن بود با سی تی اسکن یا سونوگرافی معمولی قابل تشخیص نباشد به راحتی پیدا می کند.image001

لوله باریک و قابل انعطاف اندوسکوپ که در سر خود مجهز به پروب اولتراسوند می باشد از طریق دهان وارد معده و دوازدهه می شود (در اندوسونوگرافی رکتال، اندوسکوپ از طریق مقعد وارد روده می شود). دوربین و لامپ کوچک موجود در انتهای آندوسکوپ، به پزشک امکان می دهد تا درون مجرای گوارش را بر روی صفحه نمایش، مشاهده نماید.

image003

دلایل انجام آندوسونوگرافی:
اگر بیمار علائم خاصی داشته باشد و یا روش های تشخیصی دیگر، ضایعه ای در بدن وی نشان داده باشند، آندوسونوگرافی اطلاعات بیشتر در مورد ضایعه، گسترش آن به نواحی مختلف مجرای گوارش و اندام های مجاور و هم چنین درگیری غدد لنفاوی می دهد. اندوسونوگرافی به دلایل متعدد مانند اتساع مجرای صفراوی، بررسی وضعیت غیر عادی اندام های داخلی و طبقه بندی پولیپ ها و تومورها کاربرد دارد. و پزشک از طریق نتایج آن بهترین روش درمانی را شناسایی می کند.

انجام اندوسونوگرافی:
اندوسونوگرافی توسط یک پزشک متخصص و یک پرستار دوره دیده انجام می شود.
لازم است بیمار به سمت چپ دراز بکشد
در اندوسونوگرافی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، شخص نباید عینک و یا دندان مصنوعی همراه داشته باشد. قطعه کوچک محافظی در بین دندان های شخص قرار داده می شودتا از آسیب به دندان ها و آندوسکوپ جلوگیری شود. سپس ماده بیهوشی تزریق می شود. ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن رسانی خون شما در طی عمل پایش می شود. در حالی که شخص حالت خواب آلود دارد آندوسکوپ از طریق دهان وارد مجرای گوارش می شود. برای بررسی بهتر دستگاه گوارش مقدارکمی هوا از طریق دستگاه به درون آن وارد می شود. براساس وضعیت بیمار؛ مری، معده، مجرای صفراوی و پانکراس وی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت لزوم از بافت مورد نظر نمونه برداری می شود.
اندوسونوگرافی قسمت تحتانی دستگاه گوارش نیز شبیه آندوسکوپی است اما در این مورد، کولونوسکوپ از طریق مقعد وارد دستگاه گوارش می شود.

image004

زمان لازم برای اندوسونوگرافی:
حدود ۱ الی ۱:۳۰ دقیقه به طول می انجامد

بعدی از انجام اندوسونوگرافی:
انتقال بیمار به بخش و حضور پرستار در کنار وی تا از بین رفتن اثر داروهای خواب آور
نیاز به حضور همراه به دلیل حالت گیجی ناشی از تاثیر داروهای خواب آور
در صورت داشتن نمونه از بافت (بیوپسی)، همراه بیمار آن را به بخش پاتولوژی تحویل دهد.
همراه بیمار او را تا منزل ببرد و تا روز بعدی او را همراهی کند.
بیمار تا پایان روز استراحت نماید و وعده غذایی سبک میل کند.

ممنوعیت های ۲۴ ساعته پس از دریافت داروهای خواب آور:

  • رانندگی
  • مراقبت از کودکان
  • امضا برگه های قانونی
  • مصرف الکل

گاهی اثر داروهای خواب آور پس از ۲۴ ساعت نیز باقی است که در این صورت لازم است ۲۴ ساعت دیگر نیز استراحت نماید.

پس از رفتن به منزل
چنانچه احساس درد شدید در شکم و قفسه سینه، استفراغ خون، دفع مدفوع تیره و سیاه رنگ، تب کردن و یا سختی در نفس کشیدن حتما با پزشک خود تماس بگیرید.