آزمایش خون CMP چیست؟و اهمیت آن

پانل متابولیک(CMP)

مجموعه آزمایش در مورد آب و وضعیت الکترولیت، عملکرد کلیه، قند خون، و پاسخ و پزشک شما با انجام این آزمایش قادر خواهد بود هر گونه بیماری زمینه ای مانند مشکلات مربوط به فیلتراسیون خون، توازن pH  در خون، میزان گلوکز و الکترولیت ها در خون را پیدا کند و همچنین می تواند سطح سایر مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، دی اکسید کربن و کلرید را اندازه گیری کند.

پانل متابولیک جامع یا آزمایش خون CMP چیست؟

CMP یک نمای کلی از موارد زیر را ارائه می‌دهد:مجموعه آزمایش در مورد آب و وضعیت الکترولیت، عملکرد کلیه، قند خون، و پاسخ و پزشک شما با انجام این آزمایش قادر خواهد بود هر گونه بیماری زمینه ای مانند مشکلات مربوط به فیلتراسیون خون، توازن pH  در خون، میزان گلوکز و الکترولیت ها در خون را پیدا کند و همچنین می تواند سطح سایر مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، دی اکسید کربن و کلرید را اندازه گیری کند.

– عملکرد کلیه و کبد

– سطح قند خون

– تعادل مایع الکترولیت و اسید / باز

– مقدار پروتئین در خون

آزمایش CMP در عین حال، برای نظارت بر پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا و همچنین آسیب کبد و کلیه در بیمارانی که داروهای خاصی را (به عنوان مثال استامینوفن، استاتین‌ها، ایپوئیدها، آنتی‌بیوتیک‌ها) مصرف می‌کنند، به طور مرتب انجام می‌شود.

چه مواردی در آزمایش خون پانل متابولیک جامع شامل می‌شود؟

۱. تست گلوکز

گلوکز منبع اصلی انرژی بدن است و در طول تجزیه‌ی کربوهیدرات‌ها تولید می‌شود. سطح گلوکز معمولا بعد از غذا افزایش می‌یابد و در طول زمان کم کم کاهش می‌یابد. اگر سطح گلوکز خون به طور مداوم بالا بماند، ممکن است سبب بروز آسیب در چشم، کلیه، عصب، و رگ‌های خونی شود.

تست سطح گلوکز خون یکی از بهترین شیوه‌ها برای تشخیص یا پیشگیری از دیابت و پیش دیابت است.

۲. آزمایشات عملکرد کلیه

آزمایشات عملکرد کلیه برای تعیین سلامت کلی کلیه، تشخیص و مدیریت اختلالاتی که بر عملکرد کلیه تاثیر می‌گذارند، نظارت بر اوضاع سلامت افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارند یا کنترل وضعیت بیماران مبتلا به بیماری کلیوی، انجام می‌شود.

اغلب اوقات، دکتر از شما می خواهد که از خوردن و نوشیدن ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش بپرهیزد.با این حال، در موارد اضطراری، پنل متابولیسم پایه را می توان بدون آماده سازی نیز انجام داد. قبل از تجویز این آزمایش، پزشک را از مصرف هر گونه داروی تجویزی یا خارج از نسخه که استفاده می کنید، مطلع سازید. زیرا برخی از این داروها ممکن است نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند.

آزمایشگاه مدیکو با در دست داشتن بهترین و مجهزترین تجهیزات شما را برای انجام این آزمایش همراهی میکند.

 

۱۳۹۹-۷-۲۶ ۱۲:۰۵:۰۱ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

اطلاعات تماس

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان، پلاک ۲۳۰۳

تلفن: ۸۸۱۹۰۹۴۹

تازه ها