مرکز جامع توانبخشی

مرکز جامع توانبخشی ۱۳۹۹-۸-۱۰ ۰۹:۲۵:۰۷ +۰۳:۳۰

توضیحات پروژه

مرکز جامع توانبخشی مدیکو

مرکز جامع توانبخشى جسمى حرکتى مدیکو

اولین مرکز   Robotic Rehabilitation  در ایران است که با به کار گیرى جدیدترین تکنولوژى هاى دنیا در جهت به توانبخشى بیماران بعد از سکته ى مغزى و سایر بیماری هاى سیستم اعصاب مرکزى و محیطى، اختلالات کف لگن، اختلالات اسکلتى عضلانى و توانبخشى بعد از جراحى هاى ارتوپدى اهتمام می پردازد.

این مرکز  با به کار گیرى تیم توانبخشى مجرب شامل متخصصان طب فیزیکى و توانبخشى، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، ارتوپدیست فنی و همچنین خدمات متخصصان تغذیه و رژیم درمانى و روانشناسان و مشاوران، برای کسب بهترین نتیجه ممکن در روند بازتوانی تخصصی مراجعین تلاش می کند.

دستگا ه ها و امکانات :

۱- دستگاه دکتر میرباقری.
۲- دستگاه ارگولت partial weight bearing برای بیمارانی که نیاز به کاهش وزن روی مفاصل دارند یا به دلیل ضعف و اختلال تعادل قدرت ایستادن ندارند.
۳- دستگاه تردمیل توانبخشی با قابلیت کنترل سرعت و شیب مناسب بیماران.
۴- دستگاه بیوفیدبک جهت درمان اختلالات کف لگن مانند دردهای مزمن لگنی،  بی اختیاری ادرار و مدفوع، یبوست مزمن و دردهای مقاربتی.
۵- دستگاه ثبت نوار عصبی – عضلانی برای بررسی اختلالات سیستم عصبی( دردهای رادیکولر گردن و کمر مانند درد سیاتیک، بی حسی و گزگز دست و پا، ضعف در کارهای دست و ضعف در راه رفتن).
۶- دستگاه الکترو تراپی جهت رفع درد، تورم، التهاب، گرفتگی عضلانی …..
۷- لیزر پرتوان و کم توان.
۸- حمام پارافین.

در بخش کاردرمانى کودکان ، کارشناسان مجرب ما با بهره گیرى از تجهیزات  پیشرفته،  قادر به کمک به کودکانى هستند که به علت آسیب مغزى در زمان تولد دچار اختلالات جسمى،حرکتى شده اند و درگیر اختلال در راه رفتن و یا به کار گرفتن دستها هستند.

  • بیماران آسیب مغزى قادر به به کار گیرى و کنترل اندامهاى فوقانى خود نیستند و براى بازیابى توانایى هاى خود نیازمند انجام تمرینات خاص و تخصصى هستند.
  • ما با به کار گیرى تکنولوژى روز دنیا و استفاده از سیستم هاى توانبخشى رباتیک ، براى اولین بار در ایران ، این امکان را براى بیماران خود فراهم میکنیم تا با شرکت در  تمرینات نشاط بخش و مفرح به صورت فعال(active)، غیر فعال (passive)و فعال همراه با کمک (active assistive)به همراه به کار گیرى تکنولوژى “بیوفیدبک ” تمرینات تخصصى اندامهاى فوقانى را به منظور بهبود توانایى هاى خود انجام دهند. و از نتایج شگفت انگیز این تمرینات بهره ببرند.  این تکنولوژى در توانبخشى بیماران بعد از انجام جراحیهاى ارتوپدى اندامهاى فوقانى به منظور حصول نتیجه ى بهتر نیز بسیار مؤثر است.

بایوفیدبک روش درمانی است که با بکار گیری ابزارهای الکترونیکی اطلاعاتی را در مورد اعصاب و عضلات و فعالیت خودمختار بدن اندازه گیری و پردازش می کند و در قالب فیدبک صوتی و یا دیداری به بیمار و درمانگرش نشان می دهد. بایوفیدبک به بیماران کمک می کند تا آگاهی بیشتری از اعمال خودمختار بدن دست یابند و کنترل ارادی شان را بر آنها افزایش دهند.

با راهنمایی درمانگر با استفاده از فیدبک هایی (صوتی و دیداری) می توان کنترل بهتری بر روی عملکرد اندام بدست آورد. این دقیقا همان کاری است که مرتاضان هندی در طی سالیان سال انجام می دادند.

بایوفیدبک در درمان طیف وسیعی از شرایط عصبی و عضلانی مثل اختلالات ماهیچه لگن (بی اختیاری ادرار فوری و فشاری، بی اختیاری مدفوع، واژینیسموس، یبوست و مقاربق دردناک)، ضعف ماهیچه ها بخاطر سکته، دندان قروچه (Bruxism)، سردردهای تنشی، مشکلات معده ای روده ای مثل سندرم روده تحریک پذیر، حالت تهوع و استفراغ موثر است. این درمان عمدتاً در بیماری هایی بکار برده می شود که داروها در درمان آنها موفق نیستند.

آیا بایوفیدبک برای هر فردی مناسب است؟

بایوفیدبک درمان غیر تهاجمی است که کاهش علائم را در افراد بسیاری موجب شده است. سودمندی بایوفیدبک از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بی اختیاری ادرار و بایوفیدبک (Incontinency)

استفاده از بایوفیدبک برای درمان بی اختیاری به سال ۱۹۴۰ بر می گردد، زمانی که آرنولد کگل متخصص بیماری های زنان از ابزارها و وسایل الکتریکی برای ارزیابی و ارائه روشی برای منقبض کردن ماهیچه های لگن استفاده کرد. بایوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به شما کمک می کند تا کنترل کردن، تقویت و نیرو بخشی ماهیچه های لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرید.

این درمان می تواند به افرادی که مبتلا به بی اختیاری ادرار فشاری هستند کمک کند، در این افراد ماهیچه ها نمی تواند در برابر فشار اعمالی مثل سرفه کردن، عطسه زدن، خندیدن و بلند کردن اشیا مقاومت کنند و در نتیجه باعث خالی شدن مثانه می شوند. همچنین بایوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار فوری مفید است. در این نوع بی اختیاری، بیمار بصورت متوالی نیاز ناگهانی و قوی را برای ادرار کردن تجربه می کند. در هر دو مورد بایوفیدبک به شما آموزش می دهد تا گروه خاصی از ماهیچه هایتان را که شما به آنها برای کنترل ادرار نیاز دارید را تقویت کنید و استحکام بخشید.

مطالعات نشان می دهند که بایوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبودی کنترل مثانه را در ۹۴% از موارد موجب شود.

تعداد جلسات

جلسات بایوفیدبک برای درمان بی اختیاری ادرار عموما یک ساعت طول می کشد. تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت است، اما معمولاً در حدود ۱۰ جلسه نیاز است تا بتوانید ورزشهای لگن روزانه تان را بصورت کامل انجام دهید.

بایوفید بک به شما آموزش می دهد تا:

  • بیش فعالی عملکرد و فعالیت ماهیچه دترسور (نواحی دفع) را کاهش دهید.
  • قدرت و استحکام ماهیچه های لگن را افزایش دهید.
  • انقباض شکم را کاهش دهید.

بیمارانى که به علت آسیب مغزى از ناتوانى در راه رفتن رنج میبرند و قادر به ایستادن و راه رفتن بدون کمک نیستند نیاز به استفاده از یک سیستم حمایتى دارند تا بدون نگرانى از افتادن و خطرات ناشى از آن قادر به انجام تمرینات “راه رفتن ” باشند. ما در این مرکز با به کار گیرى پیشرفته ترین سیستم “حمایت وزن” و پیشرفته ترین تردمیل تخصصى توانبخشى نورولوژى قادر به انجام کلیه ى تمرینات در زمینه ى راه رفتن ، حرکت در پله ، نشستن و برخاستن و تمرین تعادل ، بدون خطر سقوط و عوارض احتمالى هستیم.

سیستم تمرین گیت “ارگوترینر “که براى اولین بار در ایران در کلینیک توانبخشى مدیکوپلاس به کار گرفته شده است با بهره گیرى از یک بازوى دینامیک اختصاصى قادر به حمایت وزن بیمار به منظور جلوگیرى از سقوط بیمار در زمان انجام” تمرین راه رفتن ” ،در کنار مهیا نمودن آزادى کافى براى انجام تمرینات “بالا و پایین رفتن از پله ” و ”نشست و برخاست از صندلى ” و “تمرینات تعادل ” است. سایرسیستم هاى موجود تا به حال چنین توانایى را نداشته اند.

این سیستم در راه اندازى و کمک به راه رفتن در بیماران پس از انجام جراحى ارتوپدى اندامهاى تحتانى نیز مؤثر و مفید است.

معرفی اجمالی خدمات و امکانات :

۱- ویزیت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
۲- تزریق داخل مفصلی و بافت نرم با و بدون سونوگرافی
۳- نوار عصب و عضله
۴- خدمات فیزیوتراپی
۵- خدمات کاردرمانی
۶- مانوال تراپی
۷- ارتوپدی فنی (انواع ارتز و پروتز)
۸- مشاوره روانپزشکی
۹- توانبخشی رباتیک با تمرکز بر بیماریهای سیستم عصبی عضلانی ( بیماران سکته مغزی،فلج مغزی،آسیب نخاعی،پارکینسون،MS،ضعف عضلات، اختلال تعادل و…)
۱۰- توانبخشی بیماریهای ارتوپدی( پس از جراحی زانو،هیپ،شانه و دست)
۱۱- ماساژ درمانی
۱۲- درمان بیوفیدبک در درمان دردهای کف لگن ،درد دنبالچه وبی اختیاری ادرار
۱۳- بیوفیدبک تراپی (فیزیوتراپی تخصصی زنان در اختلالات کف لگن)

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک به روشی اطلاق می شود که در آن اطلاعات عصبی به دستگاه عصبی مرکزی

افراد باز خورد داده می شود و به افراد می آموزد چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند.

نوروفیدبک چه می کند؟

نوروفیدبک به انسان کمک می کند تا از وضعیت امواج  مغزی و نحوه عملکرد واکنش های زیست شناختی غیرارادی مغر خود در لحظه،آگاهی و شناخت کسب کند. افزایش اگاهی نسبت به وضیعت امواج مغزی باعث میشود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد.

در حقیقت نوروفیدبک روشی ایمن و بدون درد است که به کمک آن میاموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده از بازخورد و محرک های دیداری – شنیداری که از دستگاه دریافت می کنیم، تغییر بدهیم و در طی جلسات، امواج نا بهنجار را به امواج بهنجار تبدیل کنیم.

نوروفیدبک در درمان اختلالات بسیاری از جمله بیش فعالی و کمبود توجه، مشکلات توجه و تمرکز اختلالات اضطرابی، افسردگی، اختلالات یادگیری، سردرد های میگرنی، حمله های صرعی و … به کار می رود.

نوروفیدبک چگونه اجرا می شود؟

در این روش فرد در مقابل یک مانیتور می نشیند و الکترودی که روی سر او قرار دارد امواج مغزی او را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند.

به طور همزمان تصویر بازی یا ویدئویی روی صفحه ی مانیتور نمایش داده می شود و فرد با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور و هدایت تصاویر بازی یا ویدئوِ، بدون کمک دست   بلکه از طریق الگوی امواج مغزی می تواند با کمک درمان گر به تنظیم و کنترل آنها بپردازد.

از مزیت های این درمان نسبت به درمان های دارویی، نداشتن عوارض جانبی ، داشتن اثرات درمانی پایدار و تنظیم کل فعالیت های مغزی می باشد و باعث بهبودی پایدار بیمار می شود.

اطلاعات تماس با مرکز جامع توانبخشی

آدرس : تهران، خیابان ولیعصر (عج)، نرسیده به توانیر، نبش بلوار بخشندگان، مجموعه پزشکی و سلامت مدیکو پلاس سنتر ، طبقه پنجم واحد ۲

تلفن : ۸۶۰۸۱۶۷۱ ۸۶۰۸۱۹۷۱  ۰۹۹۰۵۷۵۱۲۷۲

وب سایت :www.medicopls.com

اینستا: medicopluscenter

تلگرام : medicorehabcenter@

ارسال پیام به مرکز جامع توانبخشی

معرفی پزشکان و کارکنان مرکز جامع توانبخشی

دکتر محمد جواد طاهری
دکتر محمد جواد طاهری
طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر کامران آزما
دکتر کامران آزما
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مانیپولاسیون ستون فقرات
استاد تمام دانشگاه ارتش
دکتر زهرا روشنی
دکتر زهرا روشنی
متخصص سلامت سالمندان
دکتر مرسده سمیعی
دکتر مرسده سمیعی
متخصص اعصاب و روان
الهه سرفراز
الهه سرفراز
فیزیوتراپیست
دکتر رزا رحیمی
دکتر رزا رحیمی محتویات موردنظر اینجا قرار می گیرد
بورد تخصص طب فیزیکی و توانبخشی درمان غیر جراحی بیماریهای اسکلتی عضلانی
نوار عصب و عضله
لیلا لرستانی
لیلا لرستانی
فیزیوتراپیست
دکتر مریم مالکی
دکتر مریم مالکی
دکتری تخصصی ارتوز و پروتز
دکتر مهدی میر باقری
دکتر مهدی میر باقری
فوق تخصص مهندسی اعصاب و توانبخشی از آمریکا
توانبخشی مدرن رباتیکی
 شیدا بابازاده
شیدا بابازاده
کارشناس ارشد روانشاسی خانواده درمانی (زوج درمانی)