اندودنتیکس (درمان ریشه) چیست؟

//اندودنتیکس (درمان ریشه) چیست؟

اندودنتیکس(درمان ریشه)

برای این که در مورد عصب کشی (درمان ریشه) درک بهتری داشته باشیم باید در ابتدا آشنایی مختصری با آناتومی دندان داشته باشید.

دندان دو ناحیه اصلی دارد یعنی تاج و ریشه . این ۲ جزء در ناحیه سرویکال به یکدیگر میپیوندند. فضای پالپی نیز به دو ناحیه تاج و ریشه ای تقسیم می شوند. اندازه و شکل دندان در واقع انعکاسی از اندازه و شکل فضای پالپ می باشد پالپ تاجی خود به دو قسمت شاخک پالپی و اتاق پالپی (پالپ چمبر) تقسیم می شود با گذشت زمان و تکمیل رشد دندان فضای پالپی به دلیل رسوب عاج به طور غیر قرینه کوچک می شود. همچنین شاخک های پالپی کوتاه تر شده و فضای پالپ چمبر نیز کوچک ترمی شود به طور کلی در دندان هایی که فضای پالپ کوچک تر و باریک تری دارد درمان ریشه مشکل تر می شود. برای عصب کشی دندان به متخصص مربوط مراجعه نمایید چرا که دندانی که عصب کشی می شود زمانی که بافت نرم دندان به نام پالپ، عفونی شود توسط متخصص عصب کشی می شود.

طبقه بندی بیماری های پالپ:

پالیت برگشت پذیر:

دندان به محرک هایی مثل سرما، گرما  واکنش نشان میدهد و دردی تیز و گزرا را حس می کند که به فاصله پیش از برداشتن محرک درد نیز بر طرف می شود.

پالیت برگشت ناپذیر:

سرما و گرما باعث یک واکنش یک واکنش طولانی پالپ می شود.

پالپ نکروز:

معمولا بدون درد بوده و گاهی همراه با درد خود به خودی میباشد و کاربرد گرما و سرما و یا تحریک الکتریکی در دندان هایی با پالپ نکروز معمولا هیچ واکنش را نشان نمی دهد.

 

 

<<دندان پزشکی مدیکو تمامی خدمات مربوط به  اندودنتیکس و یا همان درمان ریشه را در کیلینک خود به بیماران ارائه میکند>>

۱۳۹۸-۵-۱۴ ۱۱:۱۳:۲۶ +۰۴:۳۰

بخشهای مدیکو

اطلاعات تماس

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش بخشندگان، پلاک ۲۳۰۳

تلفن: ۸۸۱۹۰۹۴۹

تازه ها