علت رگ های واریس در بارداری

در حین دوره بارداری، میزان خونی که بدن تولید می کند افزایش خواهد یافت چرا که به این حجم خون برای دو بدن در حال رشد نیاز است. با این حال چنین موضوعی می تواند فشار بیشتری بر روی رگ های خونی بیاورد. همچنین وزن در این دوره افزایش یافته و فشاری که ناحیه تناسلی بر روی رگ های لگن می آورد بیشتر می شود. به دلیل تولید پروستروژن بیشتر در بدن، رگ های شما آرام و ریلکس می شوند و زمینه برای پدیدار شدن رگ های واریسی فراهم خواهد شد.

علائم آن در بارداری

رگ های واریسی معمولا شبیه به رگ هایی بزرگ، پیچ خورده و به رنگ آبی یا بنفش هستند که بر روی پا یا پشت ساق پا پدیدار می شوند همچنین امکان دارد در ناحیه داخل پا دیده شوند. این رگ ها ممکن است منجر به حس درد، سنگینی و تیر کشیدن به پا دهند. در صورتی که رگ های واریسی در ناحیه تناسلی پدیدار شوند. معمولا به شکل رگ های بیرون زده، پیچیده و بزرگ در می آیند.

نحوه تشخیص رگ های واریسی در بارداری

پس از مراجعه شما به پزشک متخصص، در ابتدا پا و ناحیه مقعد را معاینه می کند تا نشانه های مربوط به رگ های واریسی و هموروئید را شناسایی کند. سپس درمان های لازم را برای شما تجویز می کند.

افراد عادی اطلاعات کافی برای تشخیص رگ های واریسی ندارند، پس اگر در دوران بارداری حس ناخوشایند و درد، در ناحیه پاها، مقعد و واژن احساس شد، حتما به پزشک متخصص واریس مراجعه شود. کلینیک تخصصی و فوق واریس مدیکو در این امر شما را همراهی میکند.

در حین دوره بارداری، میزان خونی که بدن تولید می کند افزایش خواهد یافت چرا که به این حجم خون برای دو بدن در حال رشد نیاز است. با این حال چنین موضوعی می تواند فشار بیشتری بر روی رگ های خونی بیاورد، همچنین وزن در این دوره افزایش یافته و فشاری که ناحیه تناسلی بر روی رگ های لگن می آورد بیشتر می شود. به دلیل تولید پروستروژن بیشتر در بدن، رگ های شما آرام و ریلکس می شوند و زمینه برای پدیدار شدن رگ های واریسی فراهم خواهد شد.در حین دوره بارداری، میزان خونی که بدن تولید می کند افزایش خواهد یافت چرا که به این حجم خون برای دو بدن در حال رشد نیاز است. با این حال چنین موضوعی می تواند فشار بیشتری بر روی رگ های خونی بیاورد، همچنین وزن در این دوره افزایش یافته و فشاری که ناحیه تناسلی بر روی رگ های لگن می آورد بیشتر می شود. به دلیل تولید پروستروژن بیشتر در بدن، رگ های شما آرام و ریلکس می شوند و زمینه برای پدیدار شدن رگ های واریسی فراهم خواهد شد.

درمان واریس در بارداری

واریس در حین دوره بارداری یک مشکل کوتاه مدت به حساب می آید و پس از به دنیا آمدن نوزاد بهبود پیدا می کند:

 1. – برای تسکین درد، روزانه چند بار در داخل وان آب گرم به مدت ده دقیقه بنشینید. زمانی که از وان استفاده می کنید، آن را کامل پر از آب نکنید. فقط به اندازه کافی آب گرم داشته باشید که در آن بنشینید. این کار می تواند جریان خون در ناحیه مقعد را بهبود بخشد.

 2. – از بسته های یخ و سرما جهت کاهش ورم استفاده کنید.

 3. – از پزشک خود در مورد کرم ها و دیگر داروها که برای دوره بارداری مناسب هستند سوال بپرسید.

 4. – این بسیار مهم است که با فیبر و مایعات فراوان در رژیم غذایی خود به مشکل یبوست کمک کنید.

 5. – سعی کنید در سرویس بهداشتی تا حد زیادی به خود فشار نیاورید و برای مدت طولانی ننشینید.

 6. – ایستادن و یا نشستن برای مدت طولانی را محدود کنید و سعی کنید پاهای خود را دراز نکنید همچنین بهتر است در حین نشستن یا دراز کشیدن پاهای خود را بالا ببرید.

 7. – از پوشیدن لباس های تنگ در اطراف کمر، ران و پا اجتناب کنید.

 8. حتما با پزشک خود در مورد علائم خود و خون ریزی احتمالی هموروئید صحبت نمایید. فراموش نکنید این مشکلات معمولا کوتاه مدت هستند و پس از به دنیا آمدن نوزاد با درمان برطرف می شوند.

با رگ های واریسی در حین بارداری چه کنیم؟

ترفند و نکاتی وجود دارند که با اجرای آن ها می توانید ریسک بروز رگ های واریسی در بدن در حین دوره بارداری را کاهش داده و یا آن ها را کنترل کنید. فراموش نکنید تمامی بانوان این مشکل را تجربه نمی کنند:

 • گردش خون بدن خود را حفظ کنید

هر وقت توانستید بنشینید و در حین نشستن پاهای خود را در حالت ارتفاع قرار دهید. در حین ایستادن یک پا را بر روی مکانی کم ارتفاع قرار دهید و سپس جای دو پا را تعویض کنید.

 • تحرک داشته باشید

تمرین و ورزش یک نکته کلیدی در جلوگیری از ایجاد رگ های واریسی است پس روزانه چندین بار پیاده روی کنید یا دیگر تمرینات ورزشی سبک جهت افزایش گردش خون را دنبال کنید.

 • راحت باشید

از پوشیدن کمربند ها و جوراب های کشی و خیلی تنگ اجتناب کنید و همچنین کفش های پاشنه بلند و تنگ را کنار بگذارید.

 • از بند های نگه دارنده محکم استفاده کنید

یک پوشیدنی تنگی که می تواند کمک حال شما باشد، نوعی از لباس است که بتواند فشار شکم شما را کنترل کرده و به رگ های پا کمک کند تا بالاتر بیایند.

 •  وزن خود را چک کنید

وزن خود را در حین دوره بارداری پایین تر از محدوده ای نگه دارید که پزشک به شما پیشنهاد می کند.

 • بر روی پهلو چپ خود بخوابید
 • به خود فشار نیاورید
 • روزانه ویتامین کافی مصرف کنید

زمان مراجعه به پزشک برای رگ های واریسی در بارداری

بلافاصله پس از این که متوجه وجود آن ها در بدن خود شوید باید با پزشک تماس بگیرید. دلیل آن نیز وجود یک رابطه عمومی بین رگ های واریسی و ترومبوز ورید عمقی یا همان لخته های خون است و این مشکل فقط محدود به بارداری نمی شود. مطمئن شوید که پزشک شما در جریان این موضوع قرار دارد.

تلفن: ۰۲۱۸۶۰۸۱۴۹۸_ ۰۲۱۸۶۰۸۱۵۹۸_ ۰۲۱۸۶۰۸۱۶۹۸                                 همراه:   ۰۹۹۰۵۳۲۳۲۲۶

۱۳۹۹-۷-۲۸ ۰۹:۳۲:۳۰ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه